fasiang srnacie workshop workshop4

Vitajte

Vítame vás na stránke Združenia Femina a spol., ktorá je venovaná činnosti nášho občianskeho združenia a taktiež zaujímavej dedinke Srňacie.  
Na tejto webovej stránke nájdete informácie o našich aktivitách, pripravovaných projektoch a podujatiach, ale taktiež informácie týkajúce sa niekdajšej najmenšej dedinky na Orave. Dnes je Srňacie prímestskou časťou Dolného Kubína.
 

Pripravujeme

19navrat do historie

plagat srnka 2023

 

 

 

Mierový pochod viedol od kina Choč cez Medzihradné a Srňacie až k miestu, kde sa Spitzovci ukrývali počas vojny.  Pochodu sa zúčastnil aj dnes už 87 ročný Tibor Spitz, ktorý tu našiel útočisko spolu so svojimi rodičmi, dvoma súrodencami a starým otcom.  
V poobednajších hodinách pokračoval program pri zvonici v Srňacom, kde udelil primátor mesta Dolný Kubín, Roman Matejov Tiborovi Spitzovi čestné občianstvo. Nasledovala beseda, kde si mohli zúčastnení vypočuť autentické zážitky z vojnových čias. 
 Tibor Spitz po vojne vyštudoval vysokú školu a stal sa odborníkom v sklárstve. V roku 1968 emigroval cez Kubu do USA, kde žije dodnes. Svoje zážitky z obdobia holokaustu začal premietať do svojich obrazov. V roku 1997 zaradil americký historik umenia M. Baigell  jeho životopis a diela do knihy Jewish-American artists and the Holocaust.  Zážitky z obdobia holokaustu sú opísané aj v dokumentárnom filme s názvom "Tibor Spitz - portréty úspešných Slovákov v zahraničí" (2015).
Tiborov starší brat Ernest bol významným slovenským výtvarníkom , ktorého diela sa nachádzajú i v zbierkach SNG v Bratislave. Aj napriek krátkemu životu  zanechal významnú stopu v slovenskom výtvarnom umení. V tvorbe Ernesta a Tibora je badať vplyv udalosti v období holokaustu.
Cieľom podujatia, ktoré dostalo názov Mierový pochod po stopách Spitzovcov, bolo pripomenúť si hrôzu 2.svetovej vojny, aby súčasné generácie spoznali  akou  cestou prešli ľudia v tej dobe, ako tvrdo museli bojovať aby ich deti a vnukovia mohli žiť šťastným životom, a aby sa už nikdy podobná doba nezopakovala. 
 

Citáty


História je svedkom doby, dňom pravdy, životom pamiatky, majstrom života a hlásateľom uplynulých čias. 

Marcus Tullius Cicero

Partneri

el logo novdk

Kontakt

Združenie Femina a spol.   Partizánska cesta 1513               02601 Dolný Kubín

Email: srnacie@gmail.com

Website: www.srnacie.eu

Newsletter

Chcete dostávať najnovšie indormácie? 

 

Newsletter brought to you by MailChimp.

Reklama