fasiang srnacie workshop workshop4

Vitajte

Vítame vás na stránke Združenia Femina a spol., ktorá je venovaná činnosti nášho občianskeho združenia a taktiež zaujímavej dedinke Srňacie.  
Na tejto webovej stránke nájdete informácie o našich aktivitách, pripravovaných projektoch a podujatiach, ale taktiež informácie týkajúce sa niekdajšej najmenšej dedinky na Orave. Dnes je Srňacie prímestskou časťou Dolného Kubína.
 

Pripravujeme

19navrat do historie

 

 

Mierový pochod viedol od kina Choč cez Medzihradné a Srňacie až k miestu, kde sa Spitzovci ukrývali počas vojny.  Pochodu sa zúčastnil aj dnes už 87 ročný Tibor Spitz, ktorý tu našiel útočisko spolu so svojimi rodičmi, dvoma súrodencami a starým otcom.  
V poobednajších hodinách pokračoval program pri zvonici v Srňacom, kde udelil primátor mesta Dolný Kubín, Roman Matejov Tiborovi Spitzovi čestné občianstvo. Nasledovala beseda, kde si mohli zúčastnení vypočuť autentické zážitky z vojnových čias. 
 Tibor Spitz po vojne vyštudoval vysokú školu a stal sa odborníkom v sklárstve. V roku 1968 emigroval cez Kubu do USA, kde žije dodnes. Svoje zážitky z obdobia holokaustu začal premietať do svojich obrazov. V roku 1997 zaradil americký historik umenia M. Baigell  jeho životopis a diela do knihy Jewish-American artists and the Holocaust.  Zážitky z obdobia holokaustu sú opísané aj v dokumentárnom filme s názvom "Tibor Spitz - portréty úspešných Slovákov v zahraničí" (2015).
Tiborov starší brat Ernest bol významným slovenským výtvarníkom , ktorého diela sa nachádzajú i v zbierkach SNG v Bratislave. Aj napriek krátkemu životu  zanechal významnú stopu v slovenskom výtvarnom umení. V tvorbe Ernesta a Tibora je badať vplyv udalosti v období holokaustu.
Cieľom podujatia, ktoré dostalo názov Mierový pochod po stopách Spitzovcov, bolo pripomenúť si hrôzu 2.svetovej vojny, aby súčasné generácie spoznali  akou  cestou prešli ľudia v tej dobe, ako tvrdo museli bojovať aby ich deti a vnukovia mohli žiť šťastným životom, a aby sa už nikdy podobná doba nezopakovala. 
 

Citáty


História je svedkom doby, dňom pravdy, životom pamiatky, majstrom života a hlásateľom uplynulých čias. 

Marcus Tullius Cicero

Partneri

el logo novdk

Kontakt

Združenie Femina a spol.   Partizánska cesta 1513               02601 Dolný Kubín

Email: srnacie@gmail.com

Website: www.srnacie.eu

Newsletter

Chcete dostávať najnovšie indormácie? 

 

Newsletter brought to you by MailChimp.

Reklama