fasiang srnacie workshop workshop4

Vitajte

Vítame vás na stránke Združenia Femina a spol., ktorá je venovaná činnosti nášho občianskeho združenia a taktiež zaujímavej dedinke Srňacie.  
Na tejto webovej stránke nájdete informácie o našich aktivitách, pripravovaných projektoch a podujatiach, ale taktiež informácie týkajúce sa niekdajšej najmenšej dedinky na Orave. Dnes je Srňacie prímestskou časťou Dolného Kubína.
 

Pripravujeme

  

Návrat 2022figuli art
srnka22

 

 

Jeho manželka pracovala ako učiteľka. Prvým transportom v roku 1942 sa vyhli, pretože pán Spitz zastával v okolí veľmi dôležitú funkciu – pochovával Židov z celej Oravy. Pomáhali mu pritom aj jeho dvaja synovia.  Podľa dohody mala byť celá rodina „presídlená“ do Poľska posledným transportom. Rodina sa dozvedela o hrôzach páchaných na židovskom obyvateľstve  v Osvienčime od utečencov, ktorí podplatili strojvodcu a v železničiarskych uniformách sa dostali cez hranice. Tiež z diela A. Hitlera Mein Kampf. Spitzovci boli vzdelaní a jazykovo zdatní ľudia. Množstvo informácií získali aj z nemeckej tlače. Skutočnosť, že všetci ich najbližší príbuzní boli deportovaní do koncentračného tábora ešte znásobila hrôzu a strach z vtedajšej situácie. Po vypuknutí Slovenského národného povstania v roku 1944 sa rozhodli ukryť v lese na Srňacím na Brči v Pustej poľane. Vo vykopanom bunkri prežili dlhých a krutých 7 mesiacov – od septembra 1944 do apríla 1945. Ani les však nebol tým najbezpečnejším útočiskom, pretože nebezpečenstvo im hrozilo nielen zo strany gestapákov, ale aj ukrajinských povstalcov – banderovcov, pred ktorými sa rodine podarilo uniknúť v poslednej chvíli. 4. apríla 1945  im dedinčania, ktorí  im celý čas pomáhali a ktorí o skrýši vedeli, prišli oznámiť, že Dolný Kubín bol oslobodený.
 V roku 1949 bolo Srňacie vyznamenané Radom červenej hviezdy.
Nikdy viac  holokaust .
 

Citáty


História je svedkom doby, dňom pravdy, životom pamiatky, majstrom života a hlásateľom uplynulých čias. 

Marcus Tullius Cicero

Partneri

el logo novdk

Kontakt

Združenie Femina a spol.   Partizánska cesta 1513               02601 Dolný Kubín

Email: srnacie@gmail.com

Website: www.srnacie.eu

Newsletter

Chcete dostávať najnovšie indormácie? 

 

Newsletter brought to you by MailChimp.

Reklama